مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی از سال 1392 با تشکیل هیئت امنا، هیئت مدیره، تدوین اساسنامه و تعیین اولویت های درمانی دانشگاه در زمینه سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی، همراه با برگزاری جلسات مرتب دوره ای در طبقه دهم برج پژوهشی دانشگاه فعالیت دارد.
 
 


 

 

 

 

Feature Slides

دستاوردهای مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی شیراز به معاون علمی و فناوری رییس جمهور معرفی شد1396-2-11

معاون علمی و فناوری رییس جمهور در سفر به استان فارس، با مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی، در برج پژوهشی محمد رسول الله(ص) دانشگاه علوم پزشکی شیراز آشنا شد.

به گزارش "وب دا" در شیراز، در این بازدید، دکتر "نگار آذرپیرا" رییس این مرکز، با اشاره به پیشنیه راه اندازی مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی، گفت: این مرکز در سال 92، با هدف همکاری های بین رشته ای در زمینه سلول درمانی، راه اندازی شد که دو هدف عمده را پیگیری می کند.

او استفاده ژن درمانی، سلول درمانی و مهندسی بافت، در کنار تربیت نیروی متخصص را دو رسالت این مرکز عنوان کرد و ادامه داد: همچنین، در عرصه بالینی در بخش های دیگر دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز فعالیت هایی در حال انجام است که می توان به مرکز سلول درمانی غدیر در بیمارستان مادر و کودک غدیر، فعالیت های پیوند مغز استخوان در بیمارستان آنکولوژی امیر، آزمایشگاه سلول درمانی کبد و پانکراس در بیمارستان نمازی، فعالیت های پروه ارتوپدی بیمارستان شهید کتر چمران و مرکز ترمیم پوست در بیمارستان سوانح سوختگی و ترمیمی امیرالمومنین(ع) شیراز می توان اشاره کرد.

دکتر آذرپیرا، این مرکز را نخستین مرکز رشد سلول های بنیادی و مهندسی بافت در کشور معرفی کرد که با مراکز علمی در استان و کشور نیز همکاری دارد.

فعالیت های گسترده کمیته تحقیقات دانشجویی در عرصه پزشکی بازساختی و سلول درمانی، دیگر موردی بود که رییس مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی به معاون علمی و فناوری رییس جمهور معرفی کرد و افزود: پنج کارگروه نیز در زمنیه های استخوان و مقاصل، کبد و پانکراس، مغز استخوان و پوست، در دانشگاه، برای توسعه علوم بازساختی و سلول درمانی فعال شده و طرح های بالینی نیز در حال انجام است.

او از برگزاری نخستین سمپوزیوم سلول درمانی و پزشکی بازساختی در سال 94، در دانشگاه علوم پزشکی شیراز خبر داد که به تدریج تداوم یافته و آخرین مورد نیز بهمن ماه سال جگذشته، با عنوان سمپوزیوم ایمونوسل تراپی برگزار شد.

دکتر "سورنا ستاری" معاون علمی و فناوری رییس جمهور ضمن آشنایی با دیگر دستاوردهای پژوهشی این مرکز، از پروژه احداث ساختمان جدیدی برای این مرکز که در پنج طبقه در حال ساخت است نیز دیدن کرد.